nextnews
15 اسفند 1401 - 09:02

مهد والیبال ایران در برزخ سقوط/ترکمن‌ها با توپ‌وتور وداع می‌کنند؟

گرگان- حاضرنشدن تیم شهرداری گنبدکاووس در بازی‌های مرحله پلی اوت در برابر سایپا، اعلام دو باخت فنی و سقوط به لیگ دسته اول نگرانی ده‌ها هزار نفر از علاقه مندان والیبال را به دنبال داشته است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: والیبال در کنار ورزش سوارکاری در تار و پود زندگی ترکمن‌های گلستان نقش بسته و جایگاهی خاص نزد آنها دارد.

در دهه‌های اخیر و در قالب‌های مختلف خصوصی و دولتی تیم‌های والیبال در مناطق مختلف ترکمن نشین گلستان در مسابقات و رقابت‌های ملی مختلف حضور داشتند. از هاوش، نئوپان و جواهری و شهرداری در گنبد تا میدان در آق قلا، سال‌های زیادی در لیگ‌های کشور حضور داشتند و هر یک از این تیم‌ها هزاران تماشاگر و طرفدار مشتاق را به سالن‌های برگزاری مسابقات می‌کشاندند.

هر چند، سرمایه گذاران این تیم‌ها بخش خصوصی و یا دولتی بودند اما در حقیقت این تیم‌ها متعلق به مردم و یک سرمایه اجتماعی محسوب می‌شدند که هر گونه تصمیمی برای آن به طور مستقیم بر حال و احوالات چند ده هزار طرفدار این تیم‌های تأثیر می‌گذاشت.

در سال‌های اخیر مجموعه شهرداری گنبدکاووس تلاش کرد تا با هدف افزایش شور و نشاط اجتماعی و حمایت از ورزشکاران رشته والیبال تیم داری در این ورزش پرطرفدار را در دستور کار قرار دهد.

تشکیل تیم شهرداری گنبدکاووس و حضور در رقابت‌های لیگ برتر این ورزش توانست طرفداران بسیار، این رشته ورزشی را شادمان و راضی کند.

اما تصمیمات هفته مدیران این رشته ورزشی سبب شد تا خیل مشتاقان رشته والیبال به ویژه در منطقه ترکمن نشین در بیم و امید سقوط این تیم به دسته پایین‌تر قرار بگیرند.

مهد والیبال ایران در برزخ سقوط/ترکمن‌ها با توپ‌وتور وداع می‌کنند؟

با پایان مرحله مقدماتی لیگ برتر والیبال و مشخص جایگاه تیم‌ها در جدول رده بندی رقابت‌ها، مرحله حذفی مسابقات آغاز شد اما اعتراض دو تیم ته جدول شهرداری گنبدکاووس و شهرداری ارومیه، روزهای پایانی لیگ برتر را حاشیه دار کرد.

انتظار بر این بود باشگاه شهرداری گنبدکاووس با تعامل هیئت والیبال امور را پیگیری کند شهرداری‌چی ها با مکاتبه با فدراسیون والیبال بر این عقیده بودند که با توجه به تعداد بردهای کسب شده، نیازی به برگزاری بازی‌های پلی اوت نیست.

براساس برنامه سازمان لیگ برتر والیبال تیم‌های شهرداری ارومیه و شهرداری گنبد باید به ترتیب برابر مس رفسنجان و سایپا تهران حاضر می‌شدند اما هفته گذشته تیم‌های ارومیه و گنبد حاضر به شرکت در این مسابقات نشدند.

سقوط به لیگ دسته اول

پس از اتخاذ این تصمیم، محسن ترابی، رئیس سازمان لیگ برتر والیبال در گفتگو با خبرنگاران گفت: با توجه به عدم حضور تیم‌های گنبد و ارومیه در دو بازی متوالی مرحله پلی اوت، هر دو تیم به لیگ دسته اول سقوط کردند.

وی گفت: این دو تیم سال آینده در دسته اول حاضر خواهند بود مگر اینکه مالکان این دو تیم بتوانند امتیاز یک تیم لیگ برتری را بخرند.

رئیس هیئت والیبال گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: متولیان تیم شهرداری گنبدکاووس بر این باور هستند که با توجه به اینکه تعداد بردهای آنها نسبت به تیم رفسنجان و سایپا بالاتر بود، نیازی به حضور در مرحله پلی اوت نداشتند.

عیسی سنگدوینی گفت: انتظار از مجموعه شهرداری گنبدکاووس بر این بود که با تعامل بیشتر با هیئت والیبال استان، امور اجرایی باشگاه را پیگیری می‌کرد.

وی افزود: اتفاقات اخیر بازی‌های پلی اوت از مجاری مختلف در حال پیگیری است تا حقی از تیم‌ها ضایع نشود، گنبد مهد و پایتخت والیبال تلقی می‌شود و اجازه نخواهیم داد حقی از این تیم ضایع شود و با همراهی نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان ارشد استان این فرآیند پیگیری خواهد شد.

مهد والیبال ایران در برزخ سقوط/ترکمن‌ها با توپ‌وتور وداع می‌کنند؟

سنگدوینی گفت: امید است با ورود استاندار گلستان و نمایندگان مجلس مشکل ایجاد شده برای شهرداری گنبدکاووس ختم به خیر شود.

مسأله ساده به چالش تبدیل شد

یکی از پیشکسوتان والیبال گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: تمکین به مقررات و قانون یکی از اصلی ترین وظایف مدیریت ورزشی تلقی می‌شود که بی توجهی به این رکن مهم ریشه اصلی اتفاقات اخیر در خصوص شهرداری گنبدکاووس است.

حبیب الله دست بند ادامه داد: در حالی که از همان ابتدای فصل چیدمان جدول و چگونگی صعود و سقوط تیم‌ها به رده‌های پایین‌تر و بالاتر مشخص بود شاهد بی توجهی به این موضوع از سوی مدیران تیم شهرداری گنبدکاووس بودیم.

وی ادامه داد: وقتی از همان ابتدای فصل مقرر بود که چهار تیم انتهایی جدول در پلی اوت حاضر شوند، عدم تمکین به این موضوع با تکیه بر مباحث غیرمستند و غیرحقوقی امر مطلوب در مدیریت ورزشی نیست.

دست بند افزود: اگر اعتراضی در خصوص این فرایند مطرح بود، باید از همان ابتدا این موضوع پیگیری می‌شد و نه اینکه پس از حضور در پلی اوت به دنبال نامه نگاری باشند.

این پیشکسوت والیبال گفت: اینکه هم اکنون بخواهیم با توسل به نماینده مجلس و یا دیگر مسئولان به دنبال حفظ تیم در لیگ برتر باشیم، رویکرد مطلوبی نیست؛ چرا باید یک مساله ساده به یک چالش بزرگ برای والیبال استان تبدیل شود.

وی ادامه داد: مدیران شهرداری حتی اگر اعتراضی به تصمیم فدراسیون داشتند باید در مسابقه برابر سایپا حاضر می‌شدند و در ادامه کار مشکلات و مطالبات خود را پیگیری می‌کردند.

مهد والیبال ایران در برزخ سقوط/ترکمن‌ها با توپ‌وتور وداع می‌کنند؟

کار سختی نداشتیم

دبیر هیئت والیبال گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: اجرای فرایند پلی اوت برای اولین بار در لیگ ایران در حال اجرا است و فدراسیون والیبال در سال‌های گذشته چنین مسیری برای تعیین تیم‌های سقوط کننده نداشت.

پرویز فرخی گفت: فدراسیون والیبال نحوه چیدمان تیم‌های سقوط کننده را در سایت بارگذاری کرده و همه تیم‌ها وظیفه دارند که به قوانین تمکین کنند.

فرخی ادامه داد: در صورتی که تیم شهرداری گنبدکاووس در برابر تیم سایپا به میدان می‌رفت، احتمال برد این تیم بسیار بالا بود و کار سختی برای شکست دادن سایپا پیش رو نداشت.

پیگیری در حال انجام است

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: هفته گذشته پیگیری‌های لازم از طریق نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی در فدراسیون والیبال انجام و جلساتی با مسئولان ارشد فدراسیون والیبال و همچنین رئیس سازمان لیگ والیبال برگزار شد.

قاسمعلی برزمینی ادامه داد: امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد و بازخوردهای این جلسات موجب خوشحالی مردم منطقه شود.

اما مدیرعامل باشگاه فرهنگی- ورزشی شهرداری گنبدکاووس معتقد است: نحوه برگزاری مسابقات «پلی اوف» لیگ برتر والیبال امسال برای تعیین دو تیم سقوط کننده به لیگ دسته یک صحیح نبود و این باشگاه نسبت به موضوع اعتراض و آن‌را به صورت کتبی به فدراسیون و سازمان لیگ اعلام کرده است.

مهد والیبال ایران در برزخ سقوط/ترکمن‌ها با توپ‌وتور وداع می‌کنند؟

جمال الدین واحدی به خبرنگاران گفت: در بند یک ماده هشت آئین نامه سازمان لیگ برتر، دستورالعمل نحوه سقوط تیم‌های لیگ برتر به دسته یک و بالعکس صعود تیم‌های دسته یک به لیگ برتر آمده و باید این موضوع به باشگاه‌ها به صورت رسمی ابلاغ شود.

وی بابیان اینکه سازمان لیگ برتر والیبال امسال دستورالعمل سقوط تیم‌ها را ابلاغ نکرده است، افزود: سازمان لیگ فدراسیون والیبال مدعی است که چون آئین نامه در سایت فدراسیون بارگذاری شده به منزله ابلاغ است اما مطابق قوانین باید دستورالعمل به صورت کتبی به باشگاه‌ها ابلاغ شود.

واحدی اضافه کرد: باشگاه شهرداری گنبدکاووس بلافاصله پس از پایان مسابقات گروهی لیگ برتر امسال، نسبت به نحوه برگزاری مسابقات پلی اوت برای تعیین دو تیم سقوط کننده به لیگ یک اعتراض و موضوع را به صورت رسمی به سازمان لیگ و فدراسیون اعلام کرد.

وی ادامه داد: تیم شهرداری امسال و تا آخرین روز مرحله گروهی با قدرت در مسابقات حاضر شد و ۱۰ بُرد کسب و در جایگاه یازدهم ایستاد و عادلانه نیست با تیمی که فقط پنج پیروزی کسب کرده و سقوط آن حتمی بود، بازی می‌کرد.

واحدی افزود: بازیکنان تیم شهرداری گنبدکاووس در پایان مسابقات گروهی به سبب برگزاری فشرده بازی‌ها، خسته شدند و تصمیم سازمان لیگ برای برگزاری مرحله پلی آف برای تعیین دو تیم سقوط کننده آنها را بی انگیزه کرد.

وی اضافه کرد: از طرفی، متمرکز برگزار شدن مسابقات در تهران بیشتر به نفع تیم تهرانی بود تا تیم‌های شهرستانی و باشگاه شهرداری گنبدکاووس به این موضوع هم اعتراض و آن‌را به سازمان لیگ اعلام کرد.

مدیرعامل باشگاه فرهنگی- ورزشی شهرداری گنبدکاووس گفت: پیگیری‌های لازم برای احقاق حق تیم شهرداری از سوی مسئولان شهرستانی و استانی و همچنین نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود گذشت حدود یک هفته از بازی‌های مرحله حذفی و اعلام فدراسیون مبنی بر سقوط شهرداری گنبد، اما هنوز تعدادی از متولیان والیبال گنبد، احتمال تجدید نظر فدراسیون را محتمل می‌دانند اما آنچه مسلم است اینکه، دلگرمی و سرگرمی طیف پرشماری از جوانان علاقه مند به والیبال در گنبد در آستانه سقوط به دسته پایین‌تر است، ظاهراً مهد پایتخت والیبال ایران و ترکمن‌های گلستان سال آینده در لیگ برتر تیمی ندارند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1075906