nextnews
09 آذر 1401 - 16:06

راه‌اندازی هایپرمارکتی بزرگ با اشتغال معلولان اصفهانی

اصفهان-مشاور معلولان جسمی و حرکتی مدیر کل بهزیستی اصفهان گفت: ۴۰ نفر از معلولان اصفهان با راه‌اندازی این هایپرمارکت اشتغال به کار می‌شوند و این برای اولین بار در کشور رخ داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمود نقیب‌زاده، مشاور معلولان جسمی و حرکتی مدیر کل بهزیستی اصفهان و بنیانگذار خیریه آسیب‌های نخاعی که‌خود دچار این آسیب شده است، در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان خبر از راه‌اندازی هایپرمارکتی با به‌کارگیری و اشتغال معلولان داد و اظهار داشت: برای اولین بار در ایران تعاونی حامی معلولان و به نوعی هایپرمارکتی بزرگ برای اشتغال معلولان شامل نابینایان، آسیب نخاعی، ناشنوا و … تا قبل از پایان سال راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به آماری از این نوع معلولیت گفت: ماهیانه حداقل سه نفر به این مجموعه اضافه می‌شود و روزانه صد نفر از خدمات توانبخشی، آموزش، قرض‌الحسنه و … این خیریه بهره‌مند می‌شوند. این خیریه از سال ۸۳ تشکیل و فعالیت‌های گسترده ارائه می‌دهد.

کم‌کاری رسانه ملی و ارشاد به عنوان متولی اصلی فرهنگ‌سازی

سید مرتضی نیک‌زاد، نیز نماینده نابینایان و مشاور در این حوزه معتقد است که رسالت اصحاب رسانه صرفاً منعکس کردن مطالبات نیست و باید آنها را پیگیری کنند. ماده ۲۰ و ۲۱ قانون حمایت از معلولان مربوط به فرهنگ‌سازی است که خطابه اصلی آن رسانه ملی است که با این وجود همکاری و استقبال لازم در این راستا صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: هزینه‌های مختلف معلولان چندین برابر فرد عادی است و کتاب‌ها و منابع مختلف به خط بریل هزینه سنگینی دارد اما در اعتبارات بهزیستی تعریف نشده و اداره ارشاد هم هزینه و حمایتی را در این راستا ارائه نمی‌دهند.

نیکزاد برای جذب حداکثری نابینایان در مسیر اعتقادات دینی و قرآنی، گفت: سومین جشنواره فرهنگ قرآنی شامل رشته‌های ترتیل، مفاهیم، حفظ، اذان و قرائت و تواشیح ویژه نابینایان به صورت ملی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به تحریم‌ها و کمبود چاپگر بریل گفت: خوشبختانه شرکتی دانش بنیان چاپگر بریل ایرانی را ساخته و با بهترین کیفیت برای تولید کتاب‌ها به جامعه نابینایان کمک می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 890383